06.01.2015

пастирям, чернецтву, боголюбивим мирянам
Новокаховської єпархії
Української Православної Церкви

«Радійте в Господі; і знову кажу: радійте.
Ваша лагідність хай буде відома всім людям. Господь близько».
(Филипʼянам, гл. 4, вірші 4-5)

Возлюблені у Господі!

Сердечно вітаю вас з Різдвом Христовим і благословенним Новоліттям!

Свята цього року ми відзначаємо, пройшовши тернистий шлях, затьмарений смертями наших братів і сестер, ворожнечею і ненавистю, які вразили багатьох, війною та руйнуваннями. Ми приходимо до Різдвяних днів, переживаючи не тільки (і не стільки!) тяготи економічні, скільки серйозні духовні проблеми. Для невіруючих все, що відбувається, є приводом для розпачу, або розпалює в душах ненависть, або спонукає до руйнування. Для тих, хто сумнівається, те, що трапилося, дає новий привід для сумнівів. І тільки віруюча людина може пройти крізь горнило випробувань, не зазнавши шкоди для своєї душі.

Народження у світ Спасителя — Великого і Вічного Бога, Який прийшов у смиренному людському образі — навчає нас багато чому, а в особливості вчить великої милості Божої. «Втіленням Сина Божого виявлено перед усім світом, а особливо перед людьми, так би мовити, саме серце Боже ... Дивлячись на ясла і Хрест, неможливо і сумніватися в тому, що наш «Бог є любов» (1Ін., 4.8), що Він правосудний , але ще більш милосердний, що ми не загинемо, що про нас дбають, як не можна більше», — свідчить наш вітчизняний златоуст, святитель Інокентій Херсонський. І тому, незважаючи на всі біди і нещастя, у нас є надія. І Наріжний Камінь цієї надії — Бог.

Апостол Павел говорить: «Радійте в Господі; і знову кажу: радійте» (Флп., 4. 4). Звернімо увагу: радіти Апостол наставляє в Господі, бо тільки Господь дає людині сенс у житті і посилає справжню радість. Однак не тільки самий факт віри в Господа, або навіть визнання факту існування Бога, є основою для миру і радості душевної, і тому апостол навчає далі: «Ваша лагідність хай буде відома всім людям» (Флп., 4. 5). Лагідність і смиренність, прийняття волі Божої про нас дають сили переносити випробування і розуміти їхній сенс.

Взагалі ж, саме з внутрішнього вдосконалення відбувається початок вдосконалення світу. З внутрішнього світла виникає і зовнішнє світло. І тому хай кожен, кому небайдужа доля нашої дорогої Вітчизни, хто не хоче стояти осторонь від усього, що відбувається, почне великі справи з самого себе. Хай грішник принесе покаяння. Хай нечестивець полишить своє нечестя. Хай затьмарений сердечною нечистотою просвітиться світлом Божественним. І тільки після цього може початися покращення нашого життя; тільки це зможе припинити ворожнечу; тільки це зупинить небезпечні процеси, що відбуваються в суспільстві.

Непрості дні переживає сьогодні і Свята Церква. Багато наклепів написано і сказано про нас. Багато злості виливається навіть із вуст людей, які називають себе віруючими. Хтось напевно зловтішається, передчуваючи падіння Церкви і торжество темряви. Однак хай не радіють вороги — Церква сильна Господом, Який є нашим і Главою, і Наставником, і Спасителем. І сила Господня, хоча і являється серед людської немочі, все ж звершується в цій немочі, перемагаючи все, перемагаючи всіх ворогів. Ні, ми ніколи не відповімо брехнею на брехню, ненавистю на ненависть, насильством на насильство. Ми — християни, і наша головна зброя — життя у Христі, молитва і прийняття волі Божої про нас. Ми, разом із древніми праведниками, можемо сказати: «Бог наш, Якому ми служимо, може врятувати нас від печі, розпаленої вогнем ... Якщо ж і не буде того, то хай буде відомо .., що ми богам [неправдивим] ... служити не будемо і золотому ідолові ... не поклонимося» (Дан. 3. 17-18). Тому хай кожен дбайливо зберігає скарб віри, зберігає в чистоті життя своє християнське. Вірю, що Бог ніколи не залишить нас, Його чад, хай і грішних і недостойних, але не відступаючих від Нього заради сьогохвилинних благ.

«Господь близько» (Флп., 4. 5), — взиває Апостол. Ці слова якнайкраще підходять до сьогоднішніх днів, коли Господь абсолютно наблизився до нас у Своєму чудесному Різдві, і коли ми бачимо ознаки наближення і Його пришестя у славі. Знаючи про близькість Господа, будьмо гідні Його великих милостей. Відкриймо свої серця для Духа Божого. Возлюбімо своїх ближніх, і не друзів тільки, але й ворогів і ненависників. Створімо милість на всякому місці і повсякчас до всякого нужденного. Будьмо вірними Богу і Його Святій Церкві. Сотворімо так, і хай перебуває з нами милість Народженого заради нашого спасіння Христа Життєдавця!

«Радійте, удосконалюйтесь, втішайтеся, будьте однодумні, мирні, — і Бог любові та миру буде з вами. Благодать Господа нашого Ісуса Христа, і любов Бога й Отця, і причастя Святого Духа з усіма вами. Амінь» (2 Кор. 13. 11, 13).

Смиренний + Філарет,
з ласки Божої єпископ Новокаховський і Генічеський,