22.01.2015  Боже, Великий, Єдиний, нам Україну храни

Преосвященніший єпископ Новокаховський і Генічеський Філарет у день Соборності України звершив у Іверському храмі Андріївського кафедрального собору Нової Каховки молебний спів про Богом бережену країну нашу.

На єктенії були додані особливі проханні до Господа про дарування нам миру, покаяння і Богопізнання. Наприкінці богослужіння всі, на чолі з архіпастирем, уклінно благали Бога, підносячи молитву про Вітчизну, складену святителем Афанасієм:

«Очисти, Господи, людей Твоих от всех злых навыков, и да украшаются они верою, благочестием, смирением, терпением и прочими добродетелями христианскими, ими же обиловали отцы наши… Не прогневайся до конца, Творче и Создателю всех, не хотяй смерти грешных но ожидаяй их обращения и покаяния, и на братий наших, иже по неведению, по наущению или по злобе враждуют на Тя, хулят превеликое имя Твое, в кощунство обращают святейшие предметы веры. И сии бо творение Твое. Темже и их, яко дело рук Твоих не презри, но сих скорбями и наказаниями, оных милостями и благодеяниями, иных же чудесными знамениями к Себе призови и делателями искусными заповедей Твоих яви… Даруй нам утешение всегда видеть Отечество наше во всей славе, силе и величии. Даруй нам утешение всегда видеть во Отечестве нашем Церковь Православную возвеличенную и прославленную, якоже во дни отцев наших. Даруй нам утешение всегда свободно и беспрепятственно ходить в храмы Твои покланяться святыням нашим, услаждаться красотою церковною, укрепляться Таинствами веры, утолять глад наш духовный. Даруй нам утешение вскоре увидеть братий наших, от веры отпавших, паки к Тебе возвратившимися и вкупе с нами во дворах Твоих славословящими Тя. Даруй нам утешение вскоре увидеть прекращение не токмо войн, но и слухов о войнах. Даруй нам утешение вскоре увидеть дни мирныя и лета благ духовных и телесных исполненные, да всегда, всякое довольство и духовное и телесное имуще, изобиловать будем и в дела благая, и тако во Отечестве нашем и во всем мире от всех да прославляется пречестное в великолепное имя Бога отцев наших, в Троице Святой славимаго и поклоняемаго до скончания века веков. Аминь». Звертаючись до пастви, Його Преосвященство відзначив глибоке церковне розуміння слово «Соборність» і закликав до молитов про дарування нашій країні найвищої єдності і соборності. За Божественною Літургією владика підніс молитву про мир в Україні та про спокій душ усіх, хто загинув під час трагічних подій, як в січні минулого року в Києві, так і в недавніх трагедіях на Сході України.