12.03.2016  Послання Преосвященнішого Філарета

єпископа Новокаховського і Генічеського,
боголюбивій пастві Новокаховської єпархії
з нагоди початку Святого Великого посту

Прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим
(Мф. 6. 12)

Возлюблені у Господі отці, браття й сестри!

Напередодні початку спасительного часу Святої Чотиридесятниці, «пісної весни», заведено просити один в одного прощення. Древній звичай звершується в храмах, та й поза храмами люди в особистому спілкуванні, по телефону і в листах просять вибачення за все, в чому згрішили проти ближніх справою, словом і помислом.

Неможливо любити невидимого Бога, якщо ми ненавидимо нашого ближнього, якого бачимо. Так само і не можемо ми наважитися просити прощення в Небесного Бога, якщо не просимо прощення у ближніх. Ці міркування зрозумілі, і багато хто з нас готовий просити вибачення у тих, кого ми образили.

Не будемо виправдовувати себе обставинами — немає таких обставин, які б змушували нас вчинити гріх. І просити прощення, виправдовуючись тим, що «життя таке», або «я був змушений» — значить почати Пост із неправди. Цього хай не буде!

Однак ми повинні і самі пробачити всіх. Не тих тільки, хто просив нашого прощення, але і тих, хто прощення просити не бажає, і тих навіть, хто ненавидить нас, і навіть зараз робить проти нас зло, кривдить і ображає нас.

Чому так? Чи не буде таке прощення всіх своїх ворогів і кривдників справою несправедливою? Якщо мене попросили — я, звичайно, прощу; а коли ні? Відповіддю на питання служить молитва Господня, «Отче наш». Господь, Який дав її як зразок молитов, вказує таке прохання: «Прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим» (Мф. 6. 12). Апостол Павел пояснює ці слова: «як Христос простив вас, так і ви» (Кол. 3. 13); також і в іншому місці: «прощайте один одному, як і Бог у Христі вам простив» (Еф. 4. 32).

Дійсно, якщо Христос простив нас, то і ми повинні простити. Адже Христос дарував нам прощення, хоча нічого не винен нам. Навпаки, якби Він, Суддя і Творець, захотів строго судити кожного грішника, то був би правий, адже ми — кожен із нас! — маємо перед Богом неоплатний борг, через безліч наших гріхів потребуємо прощення. І Він дарував нам прощення, заповівши прощати інших.

Зробімо ж так! Постараймося примиритися з усіма нашими ворогами. Таким саме способом ми зможемо зробити ворога воістину безсилим, самі позбавляючись від багатьох зол. Златоуст свідчить: «Не стільки зашкодить тобі ворог, що б він не робив, скільки ти шкодиш самому собі, не примирившись із ним і нехтуючи законами Божими».

Ми прощаємо тих, хто нас образив, скривдив, засмутив. Ми прощаємо наших ворогів. Ми молимося за спасіння всіх. Ми не закликаємо кари Божі на всякого лиходія, ми прощаємо, молячись про те, щоб і вороги наші, і непримиренні противники Бога, відкрили свої очі і побачили Істину.

Однак це прощення не може означати примирення з гріхом іншої людини, згоди з його злочином проти Закону Божого або закону людського. Прощаючи кривдника і молячись про його спасіння, ми твердо стоїмо в Істині, даній Богом.

Попросивши прощення у ближніх, простивши своїх кривдників, вступимо на шлях посту. Шлях сей спасительний, хоча і складний. Шлях радісний, хоча й нелегкий. Шлях, в кінці якого сяє Воскресіння Христове.

Хто хоче істинно постувати, хай не тільки утримується від скоромної їжі, але й не допускає пустих думок і слів, хай утримається від усякого вчинку лихого, хай присвятить більше часу піклуванню про душу, молитві, покаянню, духовному читанню. Пам’ятайте також мудрі слова покійного Блаженнішого Митрополита Володимира: «Головне в піст — не їсти один одного».

Милість Божа хай зміцнить усіх в подвигах посту,
а світло Воскресіння Христового осяє пісний шлях!

Смиренний +Філарет,
з ласки Божої єпископ Новокаховський і Генічеський