Новости

26.02.2017  ПОСЛАННЯ ПРЕОСВЯЩЕННІШОГО ФІЛАРЕТА, ЄПИСКОПА НОВОКАХОВСЬКОГО І ГЕНІЧЕСЬКОГО

ПОСЛАННЯ ПРЕОСВЯЩЕННІШОГО ФІЛАРЕТА,
ЄПИСКОПА НОВОКАХОВСЬКОГО І ГЕНІЧЕСЬКОГО,
пастирям, чернецтву і всім православним християнам
Новокаховської єпархії Української Православної Церкви

Немудре Боже мудріше від людської мудрості,
і немічне Боже міцніше від людської сили (1Кор. 1. 25)

Дорогі отці, браття й сестри!

Вступаючи знову на шлях Святого Посту, звертаюся до вас зі словами вітання.

Заведено, що вітають із святами та урочистостями; чи ж доречно вітати з початком посту? Чи не безумство не лише позбавляти себе певної їжі і задоволень, але й радіти з цього і вітати з цим? Не поспішімо з відповіддю!

З точки зору позацерковної піст — явище протиприродне, вигадане людьми; відтак, усі, хто постує, заслуговують на звання безумців. Та ми знаємо, що «немудре Боже мудріше від людської мудрості, і немічне Боже міцніше від людської сили» (1Кор. 1. 25). Тож, стаючи до посту, ми сподіваємося здобути силу Божу, скорившися Божій мудрості. За словами старозавітного праведника, «ось, страх Господній — справжня премудрість, і віддалення від злого — розум» (Іов, 28. 28). І ми, постуючи, нагадуємо собі про потребу стяжання страху Божого, в якому вся мудрість життя, і намагаємося віддалитися від усього злого.

Святитель Василій Великий свідчить про піст: «Це не винахід сьогодення, а скарб наших предків… Схили голову перед сивинами посту. Він – одноліток людства: бо ж встановлено його ще в раю. Першу заповідь було дано Адамові: «Із дерева пізнання добра і зла не їстимете» (Бут. 2, 17). Ці Божі слова «не їстимете» є встановленням посту і стриманості. Якби ж дотрималася Єва посту й утрималася від плодів дерева, то ми б не мали потреби в теперішньому пощенні. Наша хвороба спричинена гріхом, а зцілюється покаянням, яке без посту марне».

Святий продовжує: «Піст корисний за будь-якого способу життя, для будь-якого тіла, піст однаково доречний і в домах, і на площах, і вночі, і вдень, і в містах, і в пустелях. А тому з радістю приймімо піст… Піст оберігає немовлят, наставляє юнаків, додає поважності старим, бо сивина, прикрашена постом, ще більшою мірою гідна поваги. Піст – найліпша прикраса для жінок, вуздечка для молоді, вихователь дівицтва, захист для шлюбу. Такі заслуги посту в кожному домі». Важко щось додати до слів не тільки великого учителя Церкви, але й великого аскета, який вмів постувати і достеменно знав, що таке піст справжній!

Нарешті, похваляючи піст, святитель Василій наводить і ще одне дуже важливе для нас свідчення: «Як упорядковує він [піст] наше суспільне життя! Цілу державу й цілий народ він приводить до благочестя, вгамовує сварки і суперечки. Як прихід учителя миттєво стишує дитячий гамір, так початок посту повертає місту спокій». Отже сьогодні ми, живучи в буремний час, коли суспільство виснажене суперечками і ненавистю, особливо потребуємо пісного подвигу для подолання негараздів в усій нашій великій родині — Україні. І чим стараннішим буде піст — наша маленька особиста звитяга — тим більше можливостей для всіх стати справді братами і сестрами, перемогти зло і саму смерть.

Та піст не лише переміна їжі, він — час молитви, покаяння та переосмислення свого життя. Зокрема, частіше згадуючи про спасительні страждання Спасителя, ми маємо нагадувати собі про невимовне милосердя Боже. А це дуже важливо, адже, за словами святителя Миколая Сербського, «Коли б люди щодня згадували про милосердя Боже до них, вони й самі були би милосердними один до одного». Цього милосердя один до одного нам слід прагнути, і добре би було, коли б результатом Великого Посту для більшості з нас стало би милосердя!

А «віра без справ мертва» (Іак. 2. 20)! Тож, прямуючи пісним шляхом, навчаймося являти милосердя до людей, а в першу чергу знедолених — бідних, хворих, сиріт та вдів, вимушених переселенців, поранених бійців тощо.

Прошу вас, дорогі отці, браття й сестри, кожен день Святого Великого Посту присвятити покаянню і справам любові. А початком чи завершенням нашого щоденного пісного подвигу хай стане читання Слова Божого — того Слова, яке «живе й діє» (Євр. 4. 12) і для кожного з нас є джерелом Життя.

Господь хай благословить усіх нас на спасительному шляху святого Великого посту!

У чистоті і праведності кожен хай сподобиться зустріти Світле Христове Воскресіння!

+Філарет,
Єпископ Новокаховський і Генічеський