15.04.2017
Наша Пасха, Христос, у жертву принесений за нас
(1 Кор. 5.7)

ХРИСТОС ВОСКРЕС!
Дорогі отці, браття й сестри!
Пройшовши шлях воістину Великого і спасительного посту, сьогодні ми радіємо, причащаючись радості Воскресіння Христового. «Нині спасіння світові, світу видимому і світу невидимому! Христос із мертвих — встаньте з Ним і ви; Христос у славі Своїй, — піднімайтеся й ви; Христос із гробу, — звільняйтеся від уз гріха; відкриваються врата пекла, винищується смерть, відкладається ветхий Адам, звершується новий» (Святитель Григорій Богослов, Слово 45, на Великдень).
Заклик звільнитися від уз смерті, повстати від нечистоти пристрастей і розірвати пута гріха — ось те, що слід почути кожному з нас сьогодні. Із цим закликом до нас звертається не тільки сонм вчителів Церкви, а й Сам Переможець смерті — Христос.
Чи чуємо ми? Чи усвідомлюємо вповні, що́ саме ми святкуємо сьогодні? Адже гірко бачити, що для багатьох наших братів і сестер Великдень — тільки красиве народне свято, зворушливі обряди, а ще — багатий стіл, на якому обов’язково є «паска». Але звести все торжество Великодня до гастрономії та особливого святкового хліба буде величезною помилкою.
Великдень — переходження «від смерті до життя і від землі до неба». Під час Пасхи старозавітної обраний Богом народ перейшов від рабства до свободи, від землі чужої до землі обітниці, а ангел губитель пройшов повз тих будинків, які були відзначені кров’ю агнця. Так і ми сьогодні святкуємо перехід від рабства гріха до свободи у Воскреслому Христі. Ми переживаємо вихід від землі полону до Небесної Батьківщини. Ми торжествуємо позбавлення від самої смерті і радіємо торжеству Життя.
І справжня Великодня радість полягає у причасності Воскреслому Христу. Апостол Павел свідчить: «всі ми, хто хрестився у Христа Ісуса, у смерть Його хрестилися. Отже, ми поховані з Ним хрещенням у смерть, щоб, як Христос воскрес із мертвих славою Отця, так і нам ходити в оновленому житті ... Якщо ж ми вмерли з Христом, то віруємо, що й жити будемо з Ним, знаючи, що Христос, воскреснувши з мертвих, вже не вмирає: смерть уже не має над Ним влади» (Рим. 6.3-4,8-9).
Істинна радість Пасхи — участь у Божественній Літургії, причастя Тіла і Крові Христових. Господь говорить: «Я хліб живий, Який із неба зійшов; Хто хліб сей їстиме, житиме вовіки; хліб же, який Я дам, є Плоть Моя, яку Я віддам за життя світу ... Істинно, істинно кажу вам: якщо не будете споживати Тіла Сина Людського і пити Крові Його, то не будете мати в собі життя. Хто Тіло Моє споживає та Кров Мою п’є, той має життя вічне, і Я воскрешу його в останній день. Бо Тіло Моє то правдиво пожива, Моя ж Кров то правдиво пиття. Хто Тіло Моє споживає та Кров Мою п’є, той в Мені перебуває, і Я в ньому» (Ін. 6.51,53-56).
А що може прикрасити свято Пасхи краще, ніж поєднана з теплою молитвою діяльна любов до наших ближніх?! Богомудрий святитель Ігнатій наставляє: «Спасіння наше — Бог наш, а не наші справи. Справами віри ... ми доводимо істину нашої віри і нашу вірність Богові».
Хай Пасха стане для кожного з нас не далекою історичною подією, що відбулася майже 2000 років тому, але живим центром нашого буття, — тим, що наповнює життя істинним сенсом і радістю. Хай кожен усвідомлює і переживає, що «наша Пасха, Христос, у жертву принесений за нас» (1 Кор. 5.7).
Всесильний Переможець смерті вміє чекати, і ми віримо, що Він не зволікає з покаранням нечестивців, не відкладає на потім відплату, але чекає навернення і покаяння якщо можливо, то і всіх людей: «Не бариться Господь [виконанням] обітниці, як деякі вважають це зволіканням, але нас довготерпить, бо не хоче, щоб хто загинув, але щоб усі прийшли до покаяння» (2 Пет. 3.9). Тож світло, яке засяяло з Гробу Христового, хай просвітить очі, серця і уми всіх, у тому числі й тих, хто сьогодні бореться з Церквою, заперечує Воскресіння, сподівається змусити нас замовчати в свідоцтві про Істину. Ми будемо молитися про всіх, ми будемо любити всіх, ми будемо радіти Воскресінню Христовому.
Радійте ж, браття й сестри! Радійте, бо Христос переміг смерть, пекло і диявола. «Смерть! де твоє жало? Пекло! де твоя перемога?» (1 Кор. 15.55).
Вітаю вас зі всерадісним Воскресінням Христовим! Хай світлі дні Пасхи стануть для нас часом духовного оновлення, чистої молитви, добрих справ, прощення і любові! Благодать Воскреслого хай буде з усіма вами! Переможець смерті хай прославляється завжди, нині і повсякчас, і на віки віків! Амінь.
ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Смиренний