18.05.2017  Краєзнавча конференція
У Всесвітній день музеїв у Горностаївському музеї народної творчості та побуту відбулася краєзнавча конференція на тему: «Церкви нашого району». У ній взяли участь клірики Горностаївського благочинія протоієреї Віталій Слиш, Сергій Сливенко та Миколай Куліш, а також представники інших релігійних конфесій Горностаївщини, селищний голова та небайдужі громадяни. Конференція мала на меті відтворити історичні події краю, зокрема виникнення та діяльності церков на території Горностаївського району.
Історія району, як і країни, немислима не лише без історії населених пунктів, але й без історії місцевих храмів. Горностаївський край зберіг не так багато стародавніх церковних пам’яток, хоча історія християнства на цій землі сходить до тих часів, коли були заселені Таврійські степи. За результатами багаторічної пошукової роботи уже зібрано багато історичних фактів, доказів та експонатів, описано зі слів очевидців та священнослужителів минуле та нинішнє життя церковних громад району, будівництво храмів, їх знищення та відбудову. Про все це, відкриваючи конференцію, говорили організатори заходу — керівник музейних установ району Олена Ташкінова та клірик Української Православної Церкви протоієрей Миколай Куліш.
Вони ж розповіли про цікаві факти з історії церков Каїр та Горностаївки, нагадали, що культові споруди збереглися у Великій Благовіщенці, Славному та Заводівці. Після війни у Горностаївському районі не було жодної діючої православної церкви, а нині вже діє 12 православних общин; в селі Ольгине будується новий православний храм на честь св. княгині Ольги.
Наше завдання сьогодні відновити історію, — сказав настоятель Заводівської церкви Казанської ікони Божої Матері протоієрей Миколай Куліш, — а передусім будувати храм у наших душах.
Спогадами про збереження культової споруди у селі Велика Благовіщенка та її відновлення поділився настоятель цього храму протоієрей Віталій Слиш.
А директор Горностаївського НВК Олег Яворський нагадав, що церковні споруди збереглися у Славному та Новій Благовіщенці.
Настоятель церкви Рівноапостольної княгині Ольги отець Сергій Сливенко розповів, як створювалася православна громада у селі Ольгине.
Під час конференції згадали про славних мешканців району, які оберігали церковні споруди від руйнування, зокрема вчителів-краєзнавців Марію Лавриненко та Івана Чучу. Про них говорила не лише Олена Ташкінова, а й священники та старожили.
А Софія Дрожжина пригадала, що директор музичної школи Іван Мандра та лікар Зіновій Біланюк знайшли на смітниках великий дзвін зі зруйнованої Горностаївської церкви, який потім довгий час зберігала в підвалі й згодом виставила у краєзнавчому музеї його створювачка та перша хранителька Марія Лавриненко.
Селищний голова Дмитро Ляхно привітав Олену Ташкінову з Днем музеїв. Своєю чергою, очільниця районних музеїв подарувала селищному голові примірник книги «Музеї районів Херсонської області. Енциклопедія освітніх можливостей», де розміщено інформаційні матеріали про два музейних заклади селища Горностаївка.
Наразі спільними зусиллями районної та церковних громад планується видання про історію церков району. До нього увійде багаторічне надбання місцевої краєзнавиці Олени Ташкінової та протоієрея Миколая Куліша — історичні події, факти документи фото, які зібрані та описані зі слів очевидців та священнослужителів населених пунктів району.