18.02.2018
Дорогі отці, браття й сестри!

На порозі Святого Великого посту хочеться сказати коротко щось особливо важливе, що стало б для кожного настроєм на гідне християнське постування. Однак більше від моїх слів хай для кожного настановою на Пост стануть слова Євангелія і церковних піснеспівів. У них міститься все те, без чого Піст залишиться тільки ухиленням від кількох видів їжі.

Піст — час вправ у любові. Заради любові до Бога ми свідомо відмовляємося від усього зайвого, що обтяжує нас, відволікає від Небесного і тягне до земного. Заради любові до ближніх ми намагаємося творити добрі справи, пам’ятаючи, що добродіяння вимагає вправ і часто навіть спонукання себе. Нарешті, заради любові до самих себе ми приносимо покаяння в своїх гріхах. Таким чином борючись, ми можемо не тільки гідно подолати терени посту, а й придбати для себе великі скарби духовні. Першим з них хай буде любов!

Треба боятися постувати заради самого посту, величатися, дотримуючись найдрібніших статутних подробиці і пишатися цим. Часто саме у таких «пісників» з перших днів трапляються сварки з ближніми, які виправдовуються тим, що це мовляв «великопісні спокуси». Насправді ж подібні неприємності свідчать про те, що людина просто недоїдає, і від голоду стає злою і дратівливою; плід же справжнього посту є терпіння і лагідність.

Взагалі ж, слід чітко розуміти, що Піст — вправа духовна, а «плід духа є любов, радість, мир, довготерпіння, доброта, милосердя, віра, лагідність, стриманість» (Гал. 5. 22–23).

Найважливішим справою в дні Посту для кожного хай стане вдумливе і молитовне читання Святого Письма. Без такої духовної поживи хай ніхто навіть і не думає знайти для себе користь від Святого Посту. Навпаки, вкушаючи поживу Слова Божого, ми зможемо особливо відчути правильний сенс тілесного посту, як і в Євангелії сказано: «Не хлібом самим буде жити людина, але кожним Словом Божим» (Лк. 4. 4).

Нарешті, вінцем постування хай стане для нас причастя Святих Христових Таїн. Борони Боже думати, що головне «відговіти» на першому або останньому пісному тижні, а весь інший час жити, як і зазвичай, виправдовуючи себе «слабкістю» і «недосконалістю». Святитель Інокентій Херсонський з гіркотою говорить: «Полишення на кілька днів звичайних справ і занять, ходіння впродовж цього часу до церкви; потім кілька хвилин, витрачених на сповідь; потім кілька хвилин — на причастя; потім кілька благочестивих думок і серцевих зітхань, — ось усе говіння, вся жертва Богу! А потім? — Негайне повернення до колишніх справ, знову той же спосіб життя, знову колишні забави, ті ж гріховні втіхи, те ж служіння пристрастям найганебнішим: скажіть самі, чого очікувати після такого, можна сказати, скороминущого говіння»? Дійсно, доброго чекати не доводиться. Тому хай тілесне єднання з Христом у Божественному причасті стане для нас найважливішою справою в піст; але і до, і після причастя ми повинні молити Бога, щоб Він дарував нам повсякчасне бажання бути з Богом, не відступати від Нього, не залишати Його ні на мить.

За тривалий час Чотиридесятниці і Страсної седмиці хай кожен очистить свою душу, підніме її до радості Великодня. Якщо ж ні — може трапитися жахливе, і Воскресіння Христове стане просто розговінням після тривалого голодування, святом їжі і пиття. Цього хай не буде!

Милостивий і Всещедрий Господь хай благословить усіх нас гідно пройти шлях Посту. Милість Божа хай зміцнить кожного в пісних подвигах, спрямованих на очищення душі і освячення серця. Радість прийдешньої Пасхи хай освітить кожну мить поста.

Смиренний
+Філарет,