27.04.2019

ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ
ВИСОКОПРЕОСВЯЩЕННІШОГО ФІЛАРЕТА,
АРХІЄПИСКОПА НОВОКАХОВСЬКОГО І ГЕНІЧЕСЬКОГО
духовенству, чернецтву, мирянам — всім вірним чадам
Православної Церкви в Новокаховській єпархії

Хай буде ім’я Господнє благословенне віднині і довіку!
Пс. 112. 2

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Дорогі отці, браття і сестри! В радості вітаю вас вічними словами: ХРИСТОС ВОСКРЕС! Вони не просто означають факт нашої віри у воскресіння Христове; ці слова — основа нашої віри. Святий апостол Павел свідчить: «коли Христос не воскрес, то марна проповідь наша, то марна й віра ваша» (1Кор. 15. 14). І щороку в Пасхальні дні ми, вітаючи один одного словами ХРИСТОС ВОСКРЕС, стверджуємо: наша віра не марна!

Воскресіння Христове преобразило світ, преобразило людину. У світлі Воскресіння навіть найтрагічніші події набувають іншого смислу. Смерть — страшна і жахлива руйнівниця життя, щастя і любові — і вона виявляється безсилою, стаючи лише тимчасовим розставанням із тими, кого ми любимо. «Як у Адамі всі вмирають, так у Христі оживуть усі» (1Кор. 15. 22), — говорить апостол. А святитель Іоанн Златоуст додає: «Сьогодні Господь зламав ворота пекла і саме обличчя смерті винищив. Але що я кажу, обличчя смерті? Навіть саме ім’я смерті змінив: вона тепер називається вже не смертю, але заспокоєнням і сном». Тепер всі — і старець, який спочив, насичений днями (Іов 42. 17), і юнак, який у розквіті літ загинув у бою за Вітчизну, і молода жінка, що померла від важкої хвороби — всі вони разом із нами чекають спільного воскресіння всіх людей, а ми молимо Воскреслого Христа за них і вже не відчуваємо відчаю, «як інші, хто не має надії» (1Сол. 4. 13).

Воскресіння Христове може стати фундаментом об’єднання розділених, за словом Златоустого святителя Іоанна: «Це свято є запорукою миру, джерелом примирення». Головним для нас є сприйняти Воскресіння як подію актуальну, важливу саме для сьогодення. «Славне Воскресіння Христове є власне наше воскресіння, яке … проявляється в нас, убитих гріхом, через Воскресіння Христове… Як Він Сам… постраждав, зійшовши на хрест, і прибивши на ньому … гріхи всього світу, помер, зійшов до найнижчих місць пекла, потім знову піднявся з пекла, зійшов в пречисте тіло Своє і негайно воскрес із мертвих, а потім вознісся на небеса зі славою і великою силою, і сів праворуч Бога Отця; так тепер, коли ми … зі сповіданням страждань Господа входимо в гроб покаяння і смирення, тоді Сам Христос сходить із небес, входить в нас, як до гробу, з’єднується з душами нашими і воскрешає їх, що явно в смерті перебувають. Воскресіння душі — це з’єднання її з життям, яке є Христос», — стверджує преподобний Симеон Новий Богослов. Коли ми усвідомимо це, коли відкриємо душу для воскреслого Христа, відбудеться диво і нашого власного воскресіння у Христі.

Багато див несе із собою Воскресіння Христове! Тому в ці святкові дні тільки й лишається нам радісно виголосити: Віднині й довіку благословенне ім’я Господнє! Віднині й довіку благословенний Господь, Який знову дав нам радість святкувати Своє Воскресіння і сподіватися, що ми не лише у прийдешні дні оживемо разом із усіма, але й уже сьогодні, перемагаючи гріхи, житимемо вічним життям! Віднині й довіку благословенний Христос — Переможець смерті і Життєдавець, наш Бог і Спаситель, наш Помічник і Покровитель, Який дарував нам спасіння і щодня піклується про нас, не забуваючи навіть дрібниць, наставляючи на вірний шлях. Віднині й довіку благословенне ім’я Господнє!

ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

Смиренний