24.04.2022

УСІМ ПРАВОСЛАВНИМ ХРИСТИЯНАМ
НОВОКАХОВСЬКОЇ ЄПАРХІЇ
УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

Шукайте Бога, і буде жива душа ваша (Пс. 68. 33)

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Возлюблені в Господі отці, браття й сестри!

Святитель Феофан Затворник писав: «Наслідування Господу не по квітах є ступання, а по тернах і серед терня, не прямо в рай входження, а на хрест сходження, щоб із нього вже вступити і до раю». Великий піст цього року цілком підтвердив слова богомудрого святителя.

Ми продовжуємо йти через шипи й терня війни, смерті й ненависті навіть сьогодні, коли над усім світом переможно лунають Великодні піснеспіви. Але ми разом із Старозавітними праведниками впевнені: «Ці страждання служать не до погублення, а до напоумлення нашого роду» (2Мак. 6. 12). Знаємо, що «над царством людським володарює Всевишній Бог» (Дан. 5. 21). Сподіваємося на Бога, Того Самого, Який засвідчив: «У світі матимете скорботу; але мужні будьте: Я переміг світ» (Ін. 16, 33).

Тому ми сьогодні мужньо і впевнено виголошуємо: ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Мужність походить із духовної досконалості. «Істинна свята мужність завжди пов’язана з почуттям глибокого смирення… Приготуймо свої душі і серця смиренністю, і вона нам допоможе в терпінні всяких спокус», — каже преподобний Никон Оптинський. Очистивши себе покаянням, освятивши причастям Тіла і Крові Христових, озброївшись смиренням, кожен нехай іде в радості, нічого не боячись, бо наш Бог — Переможець смерті.

Вшановуючи Бога, ми сьогодні в смиренні оспівуємо: ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Сходить на свою Голгофу і Свята Церква. Вона несе хрест несправедливих звинувачень, погроз та небезпек. Але Вона смиренно молиться за своїх кривдників і просить Небесного Бога про їхнє прощення. Комусь хочеться, щоб Церква жила за правилами цього світу, щоб Вона дорогоцінний мир Христовий розміняла на ламані гроші миттєвих вигод, політичних уподобань або благовоління сильних і багатих. Інші впевнені, що надія на Бога більш ніж на людей є злочином. Дехто мріє, що Церква стане безгласною, або навіть зовсім зникне, більше не нагадуватиме про Бога, спасіння та вічне життя. Але Церква — це Тіло Христове, і Глава Церкви — Христос Господь. І як померлий на Хресті Христос воскрес, так і Церква Христова воскресне після будь-яких бід та зол. Подібно до того, як у давнину священний вогонь був захований під землю і потім чудесно спалахнув на жертовнику Божому (2Мак. 1. 19–22), так і Церква, навіть і вигнана, захована під землю, знову з’явиться і просвітить світ.

Просвічені світлом Вічності, ми сьогодні свідчимо: ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Ми живемо у мирі Христовому. «Мир залишаю вам, мир Мій даю вам; не так, як дає світ, Я даю вам. Нехай не бентежиться ваше серце і нехай не лякається» (Ін. 14. 27), — говорить Глава Церкви. Перебуваймо ж у цьому Божественному мирі! Не ухилімося від любові Христової, явленої нам Хрестом і Воскресінням! Звернімося всім серцем, усіма силами, усіма нашими думками до Христа, Який переміг смерть! Без упевненості в перемозі над смертю життя втрачає сенс. Без розуміння вічності життя неможливо пройти через страждання та втрати. Без явного почуття любові Бога-Життєдавця немає звідки взяти сили для радості.

Як причасники перемоги над смертю, ми сьогодні стверджуємо: ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Важкі часи явили нам істинне обличчя багатьох людей. Ми побачили добрих пастирів, які, ризикуючи часом життям, вели свою паству до спасіння. Ми побачили благочестивих багатих людей, які щедрою рукою роздавали свої багатства нужденним. Ми побачили у храмах нових парафіян, які прийшли до Церкви в цей час, відкрили свої серця Господу, стали істинними християнами.

Дякуючи Богові за всіх цих людей, ми проголошуємо: ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Протягом Великого посту ми, дорогі отці, браття і сестри, щодня звершували невелике спільне молитовне правило — виголошували слова 90-го псалма і покладали 12 поклонів. Упевнений: всі отримали велику користь від такої малої молитви. І я благословляю тепер, від дня Святої Пасхи і надалі щодня о 21:00 тричі підносити пісню подяки воскреслому Христу: «Воскресе́ніе Христо́во ви́дѣвше», з сердечним проханням про дарування миру і спасіння.

«І скажуть того дня: ось Він, Бог наш! на Нього ми надіялися, і Він спас нас! Цей є Господь; на Нього надіялися ми; радіймо і веселімось у спасінні Його!» (Іс. 25. 9).

Дорогі отці, браття й сестри!

Крізь грім, крізь бурю, крізь негоду лунає Пасхальне благовістя. Воно звіщає нам про найрадіснішу з подій — про Воскресіння Христове. І ми, вірні чада Святої Православної Церкви, сьогодні торжествуємо, адже знаємо: «перемога, що здолала світ, — це наша віра» (1Ін. 5. 4).

І я, грішний, від усієї душі вітаю вас, рідні мої, з Воскресінням Христовим, Світлою і світлоносною Пасхою Господньою.

Нехай на землю падають мирні та вчасні дощі. Нехай сльози на очах будуть лише сльозами радості. Нехай лунає дитячий сміх. Нехай мирними будуть квітуча молодість та благословенна старість. Нехай милість Божа примножує наші скромні зусилля для досягнення миру. Нехай Господь благословить наш народ, нашу Батьківщину миром!

«Нехай буде з нами Господь Бог наш, як був Він з батьками нашими, нехай не залишить нас, нехай не покине нас, схиляючи до Себе серця наші, щоб ми ходили всіма путями Його і дотримувалися заповідей Його й уставів Його і законів Його, які Він заповів батькам нашим; … нехай буде серце ваше цілком віддане Господу Богу нашому, щоб ходити за уставами Його і дотримуватися заповідей Його» (3Цар. 8. 57–58, 61).

ВОІСТИНУ, ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

З Великодньою радістю,

+Філарет,